reklama

Verejné obstarávanie sa predĺži a pribudli aj sankcie

Od pondelka je účinná novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá mala urýchliť čerpanie fondov. Niektoré ustanovenia novely však poriadne skomplikujú život verejným obstarávateľom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Nenadarmo sa hovorí dva krát meraj a raz rež. Novela chcela pomôcť, miesto toho spôsobí problémy.

Problematické miesta sú najmä v § 38 (poskytovanie vysvetlenia), § 41 otváranie ponúk, § 136 žiadosť o nápravu, § 138 konanie o námietkach a § 149 ods.1 písm l) a k) - v ktorom zákon umožňuje uložiť nové veľmi vysoké sankcie!!

Koľko trvá nákup auta

Pýtate sa o koľko sa skracuje nákup bežného auta za 13 000 eur?

Ak ste v roku 2008 potrebovali kúpiť takéto auto, kúpili ste ho aj za jeden deň. Stačil prieskum trhu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2012 súťaž trvala minimálne 44 dní vrátane podpisu zmluvy (vrátane elektronickej aukcie).

Po novom bude trvať minimálne 60 dní (bohužiaľ len hypoteticky v najideálnejšom prípade). Reálne 9-10 týždňov.

Tomu sa hovorí urýchlenie verejných obstarávaní.

Doručovanie

Prvý vážny problém môže spôsobiť snaha o vyriešenie spôsobu doručenia cez nové ustanovenie § 16 ods. 5 s odkazom na všeobecný predpis o správnom konaní. Tento odkaz má jednu chybičku. Kým doteraz som dokázal vlastnou úpravou doručovania zabezpečiť doručenie cez fikciu doručenia podľa potreby (väčšinou prvý až tretí deň odo dňa prvého doručenia zásielky poštou alebo kuriérom), teraz môže dôjsť k oneskoreniu doručenia právnickej osobe aj o 22 dní (18 dní bude zásielka ležať na pošte, potom mi ju pošta pošle späť a až tretí deň od vrátenia tejto zásielky sa bude počítať za okamih doručenia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto svoje trojtýždňové naťahovanie času môže právnická osoba uskutočniť hneď niekoľkokrát za sebou.

Otváranie ponúk

Ďalšia časová komplikácia je ukrytá v § 41 - otváranie ponúk. Kým podľa pôvodného zákona mohlo prebehnúť vyhodnotenie splnenia podmienok účasti a vyhodnotenie kritérií kontinuálne - bez časového sklzu, teraz sa v novele objavila novinka.

Po novom bude ponuka rozdelená na dve časti (časť „ostatné", kde sa bude preukazovať splnenie podmienok účasti a časť "Kritériá" kde bude ponuka uchádzača napr. cena za predmet zákazky).

Aj keby verejný obstarávateľ nevylúčil žiadneho uchádzača pre nesplnenie podmienok účasti v časti "Ostatné", musí počkať s otvorením ponúk v časti "Kritériá" kým neuplynú rôzne povinné lehoty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To čo trvalo týždeň bude trvať aspoň 2 týždne. Aj to len za predpokladu, že všetci preukážu splnenie podmienok účasti cez čestné vyhlásenie a verejný obstarávateľ nebude musieť žiadať o vysvetlenie alebo vylučovať pre nesplnenie podmienok účasti.

Nie to čo je v zákone písané, ale to čo sa myslelo

V zákone bola chyba, riešili sme to výkladom a judikatúrou ÚVO. Pri oprave chyby novelou sa stala chyba.

Ak robím elektronickú aukciu zásadne neinformujem o ponukách a počtoch ostatných uchádzačov. Preto je otváranie ponúk pri elektronickej aukcii neverejné.

Zákon je však po novele nekompromisný a ja som povinný tieto informácie ešte pred uskutočnením elektronickej aukcie všetkým uchádzačom poslať. Doteraz to bolo „výkladom" až po aukcii. Ak budem dodržiavať zákon, tak zmarím aukciu, lebo sa budú mať informácie o sebe aj o svojich cenových ponukách. Ibaže by som na toto ustanovenie zákona použil pôvodný funkčný výklad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto zachráni štátny rozpočet

K už aj tak zložitej a náročnej časti otvárania ponúk pribudlo množstvo administratívnych povinností. Ich nesplnenie je odmenené sankciou vo výške 2 % zmluvnej ceny ak je podpísaná zmluva alebo 20 000 eur za každých 15 pracovných dní omeškania povinnosti odoslať na ÚVO požadované informácie!!

Ten kto si nedá pozor môže, povinnému (verejnému obstarávateľovi, obstarávateľovi alebo osobe podľa § 7) vyrobiť sekeru za desiatky alebo stovky tisíc eur počas jednej súťaže. Už viem kto zachráni deficitný rozpočet.

Zriadi si ÚVO poštový úrad?

Vďaka tejto novej povinnosti by sa malo na Úrad pre verejné obstarávanie zasielať ku každému podprahovému, podlimitnému a nadlimitnému postupu zadávania zákazky minimálne päť rôznych informácii. Ak dobre počítam tak 6800 tedrov ročne *5 je 34 tisíc listov alebo emailov (ešte sa nevie ako!). To je 154,54 listov alebo emailov na deň. Čistý byrokratický šimel sa môže "hypoteticky" vzťahovať aj na zákazky s nízkou hodnotou, ak sa doručujú oznámenia o vylúčení alebo o výsledku verejného obstarávania.

Na Úrade pre verejné obstarávanie sa už určite tešia, ako budú s doručovanými informáciami pracovať.

Čo povedať na záver.

Od včera mám o pár šedivých vlasov viac. Vraj mi to sekne.

Len neviem, či tie vlasy alebo ÚVO tú pokutu.

Autor je právnik a odborne spôsobilá osoba na verejné obstarávanie.



Jaroslav Lexa

Jaroslav Lexa

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v krásnom meste, o ktorom rád rozprávam. Zoznam autorových rubrík:  Názory a komentárePerličkyCystická Fibróza - CFZo životaverejné obstarávanieBratislavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu