Prečo Úrad pre verejné obstarávanie nepatrí opozícii

Autor: Jaroslav Lexa | 21.6.2011 o 6:00 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1581x

Správa, že predseda Úradu pre verejné obstarávanie by mal byť vybraný vo verejnej súťaži z nezávislých odborníkov, ma po dlhom čase potešila.  Jej pozitíva sa pre mňa znásobujú, lebo práve dnes som počas televízneho vstupu v TA3 vyjadril potrebu mať silného a nezávislého predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Po smršti lží a výmyslov sa už zdalo, že slovenské príslovie "Sto krát opakovaná lož sa stáva pravdou" prehluší skutočnú pravdu a zdravý rozum. Čo teda hovoria fakty o práve opozície na Úrad pre verejné obstarávanie?

Úrad pre verejné obstarávanie bol zriadený 1. janurára 2000 zákonom č. 263/1999 Z. z. . Predsedu ÚVO menovala vláda.

Volebné obdobie 1998-2002. V roku 2000 bol predsedom vlády Mikuláš Dzurinda. Vládu v tom čase tvorila koalícia SDK, SDĽ, SMK-MKP, SNS a SOP.

Prvou predsedkyňou ÚVO sa stala Rozália Molnárová, kandidátka koaličnej strany SMK-MKP (zjednodušene kandidátka Strany maďarskej koalície).

Volebné obdobie 2002-2006

A zároveň aj druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Na druhé funkčné obdobie bola opäť vymenovaná Rozália Molnárová, ktorú následne (v roku 2005) nahradil Béla Angyal nominant SMK. Opäť koaličný kandidát.

Volebné obdobie 2006-2010

Koalícia SMER, SNS, HZDS. Predsedom Úradu pre verejné obstarávanie je Béla Angyal . Koalícia SMER, SNS a HZDS mení pravidlá a rýchlou novelou predlžuje pôvodné 5 ročné funkčné obdobie až do okamihu vymenovania nového predsedu ÚVO. Pôvodne mal dovtedajší predseda Angyal skončiť 10. marca 2010. Neskončil.

A práve tu sa začína politická hra o funkciu, ktorá nemá mať s politikou nič spoločné(viď článok). Vytvorila sa ďalšia politická verchuška. Heslo dňa " Na ÚVO už nikdy nebude nezávislý odborník, ale vždy len nominant opozície. "

 Po voľbách v roku 2010 zložila vládu štvorkoalícia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Iveta Radičová ako budúca premiérka ponúka miesto predsedu Úradu pre verejné obstarávanie opozícii. Vraj ide o tradíciu. Neviem kto to pani premiérke nahovoril, ale stalo sa.

Vláda vymenúva prvý krát v histórii (a dúfam, že aj posledný),  kandidáta opozície za predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. Predsedom sa stáva Romana Šipoš. V apríli tohto roka odstúpil z funkcie.

 

Nechcem sa opakovať, ale Úrad pre verejné obstarávanie sa musí odpolitizovať a musí dostať za predsedu (predsedkyňu) nezávislého odborníka. Žiadny nominant opozície alebo koalície nemôže splniť tieto podmienky. Vždy bude riziko, že si opäť natiahne svoje stranícke tričko. Najideálnejšia varianta by bola úplná nezávislosť garantovaná ústavou. V súčasnosti by však stačila aj voľba odborníka parlamentom. Inak ÚVO môžeme zrušiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Štyri dôvody Mikuláša Dzurindu, prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.

Autorská strana Evy Borušovičovej

V ruke držíme bombu. Tiká a ruší našu koncentráciu

Myslenie pomalé a rýchle niekde medzi voľbami a rozvodom.


Už ste čítali?