(Ne)závislý Úrad pre verejné obstarávanie - prvé povolebné návrhy

Autor: Jaroslav Lexa | 13.3.2012 o 15:15 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  844x

Len pár hodín po oznámení výsledku volieb sa ukazuje, čo je skutočne dôležité. Na zákonnosť verejného obstarávania má podľa Smeru dohliadať nominant opozície. V dnešnom SME má spôsob nominácie predsedu UVO zaujímavé pokračovanie. O tom, komu má patriť ÚVO a či má opozícia nárok na kreslo predsedu som už na tomto blogu písal. Pravici bola hodená prvá z mnohých udičiek. Pravicové strany sa musia okamžite rozhodnúť, či sa chytia na (prvý pohľad ) lákavú možnosť kontrolovať verejné obstarávanie alebo budú pokračovať v reformách. Rovnako to platí pre  ZMOS aj zamestnávateľské zväzy. Na to, aby tento úrad opäť fungoval, je potrebná rozsiahla a dôkladná reforma. Priznajme si, že bez zmeny zákona sa to nezaobíde.

Základom zmeny musí byť úplná finančná, materiálna a personálna nezávislosť úradu.

Zmenou predsedu, ktorého je možné (zo zákona) odvolať pre taľafatky sa nič nedosiahne. Bude to opäť len fiktívna záplata na prekrytie roky neriešeného problému a  príprava na výhovorky typu "on je na vine" alebo "odvolal som vinníka".

Zmena predsedu, ktorým musí byť odborník, musí byť sprevádzaná opätovným prijatím desiatok ľudí s praxou a skúsenosťami z verejného obstarávania. Len pre vykreslenie dodávam, že fluktuácia zamestnancov na úrade dosahuje  šialené čísla. Údaje  za obdobie 31.12.2007 až 30.06.2011 hovoria až 205 % (oficiálny zdroj).

Zároveň je však treba eliminovať politický vplyv na odborníkov, ktorých úlohou je rozhodovať o námietkách alebo počas výkonu kontroly.  V súčasnosti je možné bez akýchkoľvek problémov vyhodiť pracovníka úradu, keď je nepohodlný. Napríklad aj vtedy, keď pri svojej nezávislej práci nevyhovie požiadavke zhora.

Odpolitzujme Úrad pre verejné obstarávanie (viac v tomto článku).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?