Verejné obstarávanie sa predĺži a pribudli aj sankcie

Autor: Jaroslav Lexa | 20.2.2013 o 8:40 | Karma článku: 12,71 | Prečítané:  7240x

Od pondelka je účinná novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá mala urýchliť čerpanie fondov. Niektoré ustanovenia novely však poriadne skomplikujú život verejným obstarávateľom.

 

Nenadarmo sa hovorí dva krát meraj a raz rež. Novela chcela pomôcť, miesto toho spôsobí problémy.

 

Problematické miesta sú najmä v § 38 (poskytovanie vysvetlenia), § 41 otváranie ponúk, § 136 žiadosť o nápravu, § 138 konanie o námietkach a § 149 ods.1 písm l) a k) - v ktorom zákon umožňuje uložiť nové veľmi vysoké sankcie!!

 

Koľko trvá nákup auta

 

Pýtate sa o koľko sa skracuje nákup bežného auta za 13 000 eur?

Ak ste v roku 2008 potrebovali kúpiť takéto auto, kúpili ste ho aj za jeden deň. Stačil prieskum trhu.

V roku 2012 súťaž trvala minimálne 44 dní vrátane podpisu zmluvy (vrátane elektronickej aukcie).

Po novom bude trvať minimálne 60 dní (bohužiaľ len hypoteticky v najideálnejšom prípade). Reálne 9-10 týždňov.

Tomu sa hovorí urýchlenie verejných obstarávaní.

 

Doručovanie

 

Prvý vážny problém môže spôsobiť snaha o vyriešenie spôsobu doručenia cez nové ustanovenie § 16 ods. 5 s odkazom na všeobecný predpis o správnom konaní. Tento odkaz má jednu chybičku. Kým doteraz som dokázal vlastnou úpravou doručovania zabezpečiť doručenie cez fikciu doručenia podľa potreby (väčšinou prvý až tretí deň odo dňa prvého doručenia zásielky poštou alebo kuriérom), teraz môže dôjsť k oneskoreniu doručenia právnickej osobe aj o 22 dní (18 dní bude zásielka ležať na pošte, potom mi ju pošta pošle späť a až tretí deň od vrátenia tejto zásielky sa bude počítať za okamih doručenia).

Toto svoje trojtýždňové naťahovanie času môže právnická osoba uskutočniť hneď niekoľkokrát za sebou.

 

 

Otváranie ponúk

Ďalšia časová komplikácia je ukrytá v § 41 - otváranie ponúk. Kým podľa pôvodného zákona mohlo prebehnúť vyhodnotenie splnenia podmienok účasti a vyhodnotenie kritérií kontinuálne - bez časového sklzu, teraz sa v novele objavila novinka.

 

Po novom bude ponuka rozdelená na dve časti (časť „ostatné", kde sa bude preukazovať splnenie podmienok účasti a časť "Kritériá" kde bude ponuka uchádzača napr. cena za predmet zákazky).

Aj keby verejný obstarávateľ nevylúčil žiadneho uchádzača pre nesplnenie podmienok účasti v časti "Ostatné", musí počkať s otvorením ponúk v časti "Kritériá" kým neuplynú rôzne povinné lehoty.

To čo trvalo týždeň bude trvať aspoň 2 týždne. Aj to len za predpokladu, že všetci preukážu splnenie podmienok účasti cez čestné vyhlásenie a verejný obstarávateľ nebude musieť žiadať o vysvetlenie alebo vylučovať pre nesplnenie podmienok účasti.

 

Nie to čo je v zákone písané, ale to čo sa myslelo

V zákone bola chyba, riešili sme to výkladom a judikatúrou ÚVO. Pri oprave chyby novelou sa stala chyba.

Ak robím elektronickú aukciu zásadne neinformujem o ponukách a počtoch ostatných uchádzačov. Preto je otváranie ponúk pri elektronickej aukcii neverejné.

Zákon je však po novele nekompromisný a ja som povinný tieto informácie ešte pred uskutočnením elektronickej aukcie všetkým uchádzačom poslať. Doteraz to bolo „výkladom" až po aukcii. Ak budem dodržiavať zákon, tak zmarím aukciu, lebo sa budú mať informácie o sebe aj o svojich cenových ponukách. Ibaže by som na toto ustanovenie zákona použil pôvodný funkčný výklad.

Kto zachráni štátny rozpočet

K už aj tak zložitej a náročnej časti otvárania ponúk pribudlo množstvo administratívnych povinností. Ich nesplnenie je odmenené sankciou vo výške 2 % zmluvnej ceny ak je podpísaná zmluva alebo 20 000 eur za každých 15 pracovných dní omeškania povinnosti odoslať na ÚVO požadované informácie!!

Ten kto si nedá pozor môže, povinnému (verejnému obstarávateľovi, obstarávateľovi alebo osobe podľa § 7) vyrobiť sekeru za desiatky alebo stovky tisíc eur počas jednej súťaže. Už viem kto zachráni deficitný rozpočet.

 

Zriadi si ÚVO poštový úrad?

Vďaka tejto novej povinnosti by sa malo na Úrad pre verejné obstarávanie zasielať ku každému podprahovému, podlimitnému a nadlimitnému postupu zadávania zákazky minimálne päť rôznych informácii. Ak dobre počítam tak 6800 tedrov ročne *5 je 34 tisíc listov alebo emailov (ešte sa nevie ako!). To je 154,54 listov alebo emailov na deň. Čistý byrokratický šimel sa môže "hypoteticky" vzťahovať aj na zákazky s nízkou hodnotou, ak sa doručujú oznámenia o vylúčení alebo o výsledku verejného obstarávania.

Na Úrade pre verejné obstarávanie sa už určite tešia, ako budú s doručovanými informáciami pracovať.

 

 

Čo povedať na záver.

Od včera mám o pár šedivých vlasov viac. Vraj mi to sekne.

Len neviem, či tie vlasy alebo ÚVO tú pokutu.

 

 

Autor je právnik a odborne spôsobilá osoba na verejné obstarávanie.

 

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?